Bezoperacyjne, skuteczne leczenie zylakow metoda skleroterapii piankowej Tessariego pod kontrolą USG Color Doppler - TO PRZEŁOM W LECZENIU ŻYLAKÓW.!!!

PRYWATNY GABINET CHIRURGICZNY
DUO-MED  
dr n.med. Andrzej Popow

Gabinet specjalizuje się  w leczeniu nieoperacyjnym żylaków kończyn dolnych metodą skleroterapii piankowej Tessariego pod kontrolą USG Color Doppler. Udziela również konsultacji chirurgicznych, kwalifikuje do zabiegów chirurgicznych techniką laparoskopową (kamica pecherzyka żółciowego, przepuklina, infekcje wyrostka robaczkowego, otyłość,GERD,nowotwory). Usuwamy zmiany skórne z niezbędną histopatologią oraz leczymy chirurgicznie  wrastające paznokcie. Gabinet wykonuje badania USG Color Doppler. Leczenie żylaków odbytu czyli hemorhoidów jak również żylaków warg sromowych skleroterapią.

Duo-Med to również gabinet stomatologiczny oraz gabinet medycyny estetycznej BeautySphere. Zapraszamy. 

Kryteria skuteczności skleroterapii
Kryteria opisane poniżej opisane zdecydowanie są już mniej aktualne po zastosowaniu nowej techniki skleroterapii o której piszę

w artykule "Nowa jakość skleroterapii".

Na pewno podstawą skuteczności jest właściwa technika.

Na podstawie własnego doświadczenia z leczenia żylaków skleroterapią ,wykonania wielu tysięcy zabiegów ,pragnę podzielić się własnymi spostrzeniami odnośnie skuteczności skleroterapii.Od początku wykonywania zabiegów skleroterapii wykorzystuję aparat usg ,który pozwala na wykonywanie pomiarów ,dających podstawy do oceny skuteczności zabiegu i klasyfikację pacjentów. Zaobserwowałem ,że pomiary na wysokości 5 cm od ujścia safeny są najbardziej miarodajnym  kryterium oceny . Oto  moje uwagi:
 
1.100% procent skuteczności zapewniają żylaki  spowodowane niewydolnością żyły odpiszczelowej  ,niezależnie od średnicy samych żylaków w przypadku szerokości  żyły odpiszczelowej mierzonej  około 5 cm poniżej ujścia do żyły wspólnej  która wynosi poniżej 1cm.Tu wystarczy jedna sesja dobrze wykonanego zabiegu!!!
 
2.Przy żylakach ,  które spowodowane są niewydolnością  żyły odpiszczelowej  ,z jej średnica w granicach 1cm do 2 cm , po okresie 3-4 lat obserwuje się rekanalizację żyły odpiszczelowej w granicach 50 % pacjentów, po tym okresie  średnica tej żyły zmniejsza się,co daje podstawy do kolejnego zabiegu dającego trwalsze efekty.

3.Przy żylakach z średnicą żyły odpiszczelowej powyżej 2 cm obserwuje się rekanalizację  nie tylko samej gł ównej żyły ,ale również żylaków ,w ciągu roku, zastosowanie w tej grupie pacjentów tzw crosektomii  ,zdecydowanie poprawia wyniki . Żylaki z taką średnica safeny  można   zoperować-tu pacjent decyduje jak leczyć żylaki.

4.Żylaki z zakresu niewydolności żyły odstrzałkowej  są likwidowane trwale niezależnie od średnicy ujścia tej zyły, jednak przy znacznym refluksie w  ujściu żyły udowej  ,obserwuje się sporadycznie pojawienie się przepływu ,powtórzenie zabiegu eliminuje problem. Operacja żyły odstrzałkowej nie jest często wykonywana, jest operacja trudną ,dlatego skleroterapia jest metodą z wyboru.

5.100% skuteczności zapewniają żylaki tzw.nawrotowe po wykonanych wcześniej zabiegach operacyjnych, metoda skleroterapii jest  to metoda najskuteczniejsza na żylaki nawrotowe .Kolejna operacja jest zwykle nieskuteczna .

6.Żylaki z owrzodzeniami  dość często występują u pacjentów z p/wskazaniami do leczenia operacyjnego, skleroterapia pozwala na szybkie wyleczenie ,niemniej ze względu na złożoność choroby ,stosowanie długotrwałe kompresoterpii  zapobiega ewentualnym nawrotom.

7.Na skuteczność  zabiegu skleroterapii  ogromny wpływ mają również :

*technika  wykonania zabiegu
*odpowiednio dobrane stężenie środka obli terującego
*odpowiednio wykonana piana
*zastosowanie odpowiedniej kompresoterpii

8.Pajączki.Aby skutecznie leczyć pajączki, należy wykonać usg, ponieważ te poszerzenia żylne mogą występować przy:

*stwierdzonej niewydolności głównych pni żylnych powierzchownych, stosowanie jakiej kol wiek metody leczenia tylko pajączków skazane jest na niepowodzenie. W pierwszej kolejności należy zlikwidować  wszelkie dopływy, głębiej położonych pod skórą poszerzonych naczyń żylnych

*bez stwierdzonej  niewydolności głównych pni żylnych ,zastosowanie pianki  pozwala na bezpieczne i skuteczne zlikwidowanie dużej ilości pajączków w trakcie jednej sesji. Uważam ,że wykonanie kolejnej sesji zabiegu  przed upływem 2-3 miesięcy  jest bezcelowe ,podraża ogólne koszty zabiegu ,i nie wpływa na końcowe efekty leczenia, a nawet je pogarsza. Tu efekt kosmetyczny jest najważniejszy. Również uważam, że  nie powinno się stosować  0.5% aethysklerolu, nic to nie daje.

9.W każdym momencie,jeżeli zabieg skleroterapii jest niezadowalający przy dużych żylakach można zastosować metodę operacyjną.

Cieszy mnie fakt, że powstaje coraz więcej gabinetów  wykonywujących zabiegi skleroterapii, metoda jest naprawdę dobra, i powinna  być powszechna, ale musi być stosowana rozsądnie, aby dobrze to robić należy wyposażyć się w odpowiedni, kosztowny sprzęt i mieć umiejętności posługiwania się tym sprzętem.

Szkoda, że ta metoda leczenia nie jest w koszyku świadczeń refundowanych przez NFZ, bo jest to metoda tańsza od metody operacyjnej.
 

Dr n.med. Andrzej Popow - DUOMED jest ekspertem udzielającym rad na portalu Estheticon.pl.

----------------------------------

Sprawdź czy masz nadwagę: Kalkulator BMI

Rezerwacja online

Uwaga : Warto wejść w rezerwację on-line, ponieważ tu są aktualne dane na temat wolnych terminów, łatwiej wówczas zaplanować wizytę. Rezerwacja on-line jest sprzężona w programem do obsługi obu gabinetów. Program dostarczyła firma pl-soft.

Polecam !!!

---------------------

Początek strony